Napsala mi paní Amálie Novotná

27.03.2014 21:17

Dobrý den,
píšu opožděně, protože s počítačem nekamarádím a čekala jsem, až se dcera vrátí ze zahraničí.
Zabývám se již několik let folklorem. Obě mé děti odrustaly ve folklorních souborech a věnují se tomu stále.Ráda jezdím po přehlídkách, festivalech a jiných folklorních akcích.Bydlím ve Strážnici, ale pocházím z Mistřína u Kyjova.
Shlédla jsem vystoupení dětí z Jarabáčku a byla by jsem nadšená, kdyby to nekazily ty kroje. Jsou to nádherné kroje u nás na kyjovsku slavnostní a používají se pouze v největší svátky a hody  do průvodu, na focení a u dospělých na párové tance.
Je to kýč v tom dělat dětské hry a je to opravdu nevhodné. Žádná maminka, ani babička by nikdy nevystrojila dítě do parádního kroje a neposlala by ho tak hrát si na louku apod. K takovému kroji absolutně nepatří bosé nožky a košilka s vlňáčkem jak měly děti na přehlídce, ale černé polobotky a černé, nebo hnědé silonové punčocháčky.
Pokud už takový kroj chcete používat, tak by tomu měl odpovídat i program.
Máte vynikající pásma, nádherné choreografie, šikovné děti i paní učitelky. Jen prosím přemýšlejte o úpravě krojů. Posílám nějaké fotečky, které mi dcera vyhledala na internetu, jak má vypadat kyjovský všední, souborový kroj na dětské pásma a hry z reginu kyjovska od Šardic, přes Mistřín, Milotice, Vacenovice, Dubňany, až na druhou stranu po Kyjov, Kelčany, Žádovice atp.
Přeji krásný den a hodně úspěchů.
Fandím Vám!!!!! 

Amálie Novotná

http://www.kruspanek.estranky.cz/clanky/kroje.html

Děkujeme za připomínku o které víme. Bohužel na pracovní kroje - dívčí, nemáme finance. Postupně doplňujeme děvčatům sukénky. Pro letošní rok jsem zvolila pásmo "Haj, husičky, haj", kde budou mít děvčata spodničky, bílou zástěrku a jen rukávečky. Snad tím nikoho neurazíme a pro tance ponecháme slavnostnější kro. Na obuvi se již také pracuje. Bronislava Šimčíková