Péče o kroj:

 

PÉČE O KROJE

1. Chystejte kroje včas - nejpozději týden před vystoupením, tím zjistíte závady na kroji, knoflíčky, velikost…..

2. Vracejte kroj čistě vypraný a vyžehlený, zbavený škrobu.

3. Neukládejte nikdy kroj špinavý nebo mokrý - po vystoupení nechte vysušit a provětrat/druhý den lehce pověste, spodničky převažte nití, v případě znečištění vyperte a vyžehlete rukávce - ty se chystají na každou slavnost, aby si zachovaly bělost.

4. Kroj perte dle materiálu - ručně nebo v pračce/ručně - kordulky, chlapecké sváteční košile s výšivkou - tam pozor na krajky na rukávech, ale možno ždímat raději v pračce, ruční ždímání poškodí krajku na rukávech, v pračce - třaslavice, chlapské zástěry.

5. Perte prosím vždy zvlášť, ne s běžným prádlem domácnosti - pozor na zaprání.

6. Nepoužívejte aviváž - prádlo pak nelze naškrobit.

7. Na vybělení nepoužívejte savo, lze použít optický zjasňovač Ultramarin, na fleky od trávy použít speciální bílá mýdla dostupná v drogeriich, nebo polít a zaprat koncentrovaným jarem před praním, na rez existují různé fixy a speciální prostředky, ale lepší malý flíček než zničená výšivka.

8. Použitý škrob +  návod na žehlení: návod našich babiček

Spodničky-pšeničný škrob-bez vaření.V míse smícháme 1 litr vody se 3-4mi hrstěmi pšeničného škrobu+ přidáme borax/1dcl vody s 1 pol lžicí boraxu rozvaříme, necháme vychladnout/.Rozmícháme

Rukávce a ostatní bílé prádlo které se škrobí-bramborový škrob vařený-1 l vody+1 pol lžíce škrobu,1 káv lžička soli.Rozmíchaný škrob v 1 dcl vody nalít do vařící vody, míchat a vařit cca 2 min.Vychladlý přecedit a rozmíchat ve studené vodě na středně hustou konzistenci.

Náš jednodušší návod - použít UNIPRET/práškový škrob rozpustný zastudena/

Pokud si chce někdo udělat spodničky:

Spodničky - udělejte hodně hustý- celý pytlík do max 4 l vody-rozmíchat,suché prádlo namočit a nechat působit, alespoň 5-10 minut/pozor aby byla spodnička dokonale namočená,tkanice vynechejte/.Pak stáhněte škrob, nechejte okapat, zabalte do plen a nechejte uležet1-3 hodiny.

Lze trochu proždímat i v pračce a při dobré napařovací žehličce nebo v případě,že máte parní stanici lze žehlit i skoro suché prádlo.Jinak žehlíme vlhkou spodničku/žehlím po líci pomalými tahy/,aby se škrob nelepil potřeme si žehličku bílým mýdlem/studenou/.Při žehlení si spodničku skládejte do varhánků,zajistěte kolíky, pak stáhněte nití a nechejte doschnout. Spodnička bude tak tvrdá jak ji moc vysušíte. Škrob se aktivuje teplem.Takto naškrobené spodničky vydrží celý rok,pouze je můžete lehce přežehlit před vystoupením, v případě velkého pomačkání nakropit a vyžehlit.

Rukávce, chlapecké košile- - možno škrobit pouze rukávy, aby škrob na těle neškrábal/nebo tělo jen mírně/.Žehlíme z rubu nakonec lehce přežehlíme líc/chlap. košile/.Prádlo se žehlí vlhké nebo po uschnutí nakropit, zaležet a žehlit.

Červené sukně slavnostní nepereme žehlíme porubu, sámky nesežehlujeme.

Červená sukně pracovní - neškrobíme, žehlíme porubu, sámky nesežehlujeme.

Zástěrky dívčí - nepereme, jen čistímě flíčky, žehlíme porubu.

Chlapecká zástěra - škrobit jen opravdu malinko.

Modřice - pereme na 40, neškrobíme

Čižmy - nekrémujeme, očistíme od prachu suchým hadrem, podpadky očistíme od bláta, vyložíme suchými novinami, necháme vysušit, ukládáme v suché místnosti /ne do sklepa, garáže apod/. Vložíme PET láhve. 

9. Vzhledem k tomu, že neúčtujeme půjčovné za kroje a boty, starejte se tak, aby jste kroje vraceli nezničené. Proto v kroji nejezdíme na kolotoči, neskáčeme na skákacím hradu a nehrajeme fotbal. Pozor také na fleky od jídla, pití.

Při přípravě kroje dbejte také na vyžehlení všech mašlí, tkanic, vyžehlete i mašle do vlasů.

Přenášejte kroj v ochraném vaku, nebo pěkně uložený v kufru, krabici.

Prosím dávejte holkám vždy tělové punčocháče k pracovnímu kroji, černé k čižmám a bílé ke slavnostnímu s černou obuví. Do vlasů nenápadné gumičky/obyčejné/, obyčejné sponky /ne lupkačky/ a vždy červené mašle.